Haber

Türkiye Barolar Birliği’nden ‘Seçmenler İçin Hukuk Rehberi’

Türkiye Barolar Birliği, seçmenlere hukuki anlamda yardımcı olmak amacıyla Seçmenler İçin Hukuk Rehberi yayınlamıştır.

Kurumun internet sitesinde yayınlanan kılavuzda, seçmenlerin kimler tarafından kullanılacağı, nerede oy kullanılacağı, seçim kurullarının oluşumu, seçim ve sandık çevresi ile ilgili açıklamalara yer verildi.

Sandık kurullarının oluşumu, tanık seçimi ve görevlerine ilişkin bilgilerin de yer aldığı kılavuzda, görevde bulunan kolluk görevlileri dışında hiç kimsenin oy kullanmanın yapılacağı binalara giremeyeceği hatırlatılarak, oy kullanılan yerlerde propaganda yapmak yasaktır.

SEÇİM TAKVİMİNE DE KATILDI

Oy verme işlemi sırasında seçmenlerin yanlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yazılı olduğu bir nüfus cüzdanı bulundurmaları gerektiği hatırlatılan kılavuzda, oy zarfı, oy pusulası ve kaşeyi teslim alan seçmenin “Evet” ibaresi bulunduğu belirtildi. veya “Tercih” oylama kabininde oylarını kullanmalıdır. Kılavuzda, seçmenlerin seçimlerini yaptıktan sonra oy pusulalarını zarfın içine koyup sandığa koymaları ve ardından seçmen listesinde adının bulunduğu yere karşı imza atmaları gerektiği anlatıldı.

Kılavuzda “gizli oylama” ilkesi hatırlatılırken, oy kullanma kabinine kamera veya görüntü kayıt cihazı girilemeyeceği, seçmen dışında kimsenin kabineye giremeyeceği vurgulandı. Okuma yazma bilmeyen ve engelli seçmenlere ilişkin bilgilerin de yer aldığı kılavuzda, sandıkların açılması, oyların sayımı, oyların hangi durumlarda geçerli olacağı da örneklerle seçmene gösterildi.

Seçim kurullarının belirsiz kararlarına karşı kimin, nereye ve nasıl itiraz edeceği TBB Seçmenleri İçin Hukuk Rehberi’nde, seçim sırasında uyulması gereken şartlara uymayanlara verilecek cezalara ilişkin bilgiler de yer alıyor. işlem.

Ayrıca kılavuzda YSK tarafından açıklanan seçim takvimindeki değerli tarihlere de yer verildi.

Kılavuzu burada bulabilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

kizilcahamamhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu