Ekonomi

Virgin Galactic, bu ay uzaya ticari uçuşlara başlayacak

BBC’nin haberine göre şirket, “Galactic 01” adlı ilk ticari uçuşunu 27-30 Haziran tarihleri ​​arasında yapmayı planladığını duyurdu.

Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınır olarak kabul edilen “karman hattına” uçuşun, sıfır yerçekimli ortamda deneyler yapmak amacıyla gerçekleştirileceğini kaydeden şirket, İtalyan ekibinin üç üyesini görevlendirdi. Uçuşa Hava Kuvvetleri ve İtalya Ulusal Araştırma Kurulu katılacak.

Şirket, 27-30 Haziran ortasında yapılması planlanan “Galactic 01” sonrası uçuşun Ağustos başında yapılabileceğini ve ardından aylık düzenli uçuşların yapılabileceğini kaydetti.

80 kilometre yükseklikten uzayı izleme ve birkaç dakika yerçekimsiz ortamda bulunma fırsatı sunan uçuş seferleri için şimdiye kadar 800 bilet tanesi 450 bin dolardan satıldı.

Açıklamanın ardından şirketin hisse değerleri yüzde 40 arttı.

Firmanın 12 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirdiği SpaceShipTwo testi, roket motorunun çalışmaması nedeniyle başarısız oldu.

Branson dahil altı kişi, Virgin Galactic tarafından geliştirilen Unity-2 uzay aracıyla 11 Temmuz 2021’de uzaya yolculuk yaptı.

Şirketin “Unity 25” roket motorlu uçağı, iki yıl hareketsiz kaldıktan sonra Mayıs ayında 2 pilot ve 4 yolcuyla New Mexico çölü üzerinde uzay eşiği olarak kabul edilen 100 kilometre irtifaya tırmandı.

haber-nazilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu