Haber

Sudan Ordusu HDK’lıları etkisiz hale getirdi

Sudan ordusu, nisan ayının ortasından bu yana savaştığı paramiliter Hızlı Destek Güçleri’ne (HDK) ait 26 mensubu ülkenin güneyindeki Ubeyd kentinde etkisiz hale getirdiğini bildirdi.

Ordudan yapılan açıklamada, El-Heccane 5’inci Piyade Tümeni’ne bağlı özel kuvvetlerin Ubeyd ve Bara kentleri arasındaki Faracallah bölgesinde HDK’ya yönelik düzenlediği operasyonda 26 HDK’lının öldürüldüğü belirtildi. Ubeyd şehri.

Ordu saflarında can kaybının olmadığı aktarılan açıklamada, saldırıda 2 HDK’lı aracın imha edildiği ve çok sayıda HDK’lının yaralandığı kaydedildi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler

Batı kentleri başta olmak üzere başkent Hartum ve çevresinde halen devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi öldü, on binlerce kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu